
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 200 mA |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Output Voltage | 2.5 V |
Stock: 229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09811
Ext.Price$0.09811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09811 | $0.09811 |
| 10 | $0.08745 | $0.87450 |
| 50 | $0.07795 | $3.89750 |
| 100 | $0.06891 | $6.89100 |
| 500 | $0.06092 | $30.46000 |
| 1000 | $0.05808 | $58.08000 |
| 3000 | $0.05537 | $166.11000 |
| 5000 | $0.05223 | $261.15000 |
